Polska i świat

Widać już zarys ogromnego ,,Leśnego Orła’’

Nadleśnictwo Lipusz 25 października opublikowało pierwsze zdjęcia ,,Leśnego Orła’’, który powstał po posadzeniu prawie 100 tys. drzew. Polskie godło w leśnym wydaniu zajmuje powierzchnię 99 898,26 m2.

 

,,Godło Polski’’ zostało posadzone w październiku 2018 r. w Nadleśnictwie Lipusz (woj. pomorskie) na Kaszubach. Powstało w miejscu, gdzie było epicentrum huraganu, który przeszedł tam w sierpniu 2017 r., niszcząc ogromny obszar lasów. W tym nadleśnictwie powalonych zostało aż 2,3 mln metrów sześciennych drzew. W 2019r. zmierzono wzór ,,leśnego godła’’, aby zakwalifikować go do rekordu Guinnessa. Leśne godło zajmuje powierzchnię 99 898,26 m2.

Leśnicy wraz z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP zdecydowali nie tylko na nowo zalesić teren, ale uczcić również obchodzone wówczas 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W sadzeniu drzew wzięło udział trzy tysiące osób.

Po trzech latach widać zarysy, wizerunek orła tworzy: prawie 400 modrzewi (pazury i korona) sam orzeł jest brzozowy (ponad 23 tys. brzóz). Tłem godła jest ponad 67 tys. sosen.

Leśnicy tłumaczą, że brzoza na tle sosnowej zieleni wiosną jest jaśniejsza, a latem staje się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez okres około 3 tygodni orzeł będzie koloru złotego. Natomiast przez resztę jesieni oraz zimą sylwetka orła będzie biała przez pnie drzewa.