Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zabawa u „Buni”, czyli 125 urodziny „Ogrodu z Historią”

Zabawa u "Buni", czyli 125 urodziny „Ogrodu z Historią”. Nie zabrakło tortu i muzyki!

Zabawa u „Buni”, czyli 125 urodziny „Ogrodu z Historią”. Nie zabrakło tortu i muzyki!

W czwartek, 20 lipca 2023 roku w „Ogrodzie z Historią” przy ulicy Nadrzecznej 64 w Jedlni – Letnisku, odbyły się 125 urodziny domu rodziny Chrzanowskich. Mimo kapryśnej pogody znów zabrakło miejsc siedzących, ogród wypełnił się gośćmi.

Urodziny domu przy ulicy Nadrzecznej 64 rozpoczęły się od nadania wilii, wybudowanej w 1898 roku przez Czesława Golczewskiego, prezydenta Radomia, imienia. Dom od wczoraj to „Bunia”, tak zdrobniale nazywano córkę pierwszego właściciela – Wacławę Chrzanowską, zasłużoną działaczkę społeczną i oświatową.

W trakcie wydarzenia opowiedziano o ponad stuletniej historii willi.

Filip Chrzanowski: „Ogród z historią” to zachęta do angażowania się w sprawy Ojczyzny

Nie zabrakło – jak to na urodzinach – tortu i muzyki. Radek Liszewski z zespołu Weekend, tym razem, zaprezentował się solo i w całkowicie innym repertuarze, bo Mieczysława Fogga. Na werandzie domu, na domowym pianie zagrał jazzman i sędzia Krzysztof Karpiński. W latach 50 -tych XX wieku, Karpiński mieszkał przy Nadrzecznej 64 i właśnie na tym instrumencie uczył się grać.

Gorąco oklaskiwano też młodą, utalentowaną artystkę Karolinę Lizer.

Okazało się też, że dodatkowe powody do świętowania – już nie tylko urodzin „Buni” – ma Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury. Jej wieloletnią pracę docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wręczył ją szef gabinetu Ministra Kacper Sakowicz.

– Myślę, że to nagroda nie tylko dla mnie, ale i dla byłych i obecnych współpracowników, bo to razem pracujemy przecież nad projektami wydarzeń kulturalnych – mówiła dyrektor Metzger.

Szefowa PIK podziękowała także za wsparcie działań organizatorowi, czyli władzom Powiatu Radomskiego na czele ze starostą Waldemarem Trelką.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Źródło: Fot. Michał Bożek

Postaw mi kawę na buycoffee.to