Kultura i rozrywka Radom i okolice Religia Społeczeństwo Sport

Zbliża się turniej szachowy im. św. Andrzeja Boboli

Zbliża się turniej szachowy im. św. Andrzeja Boboli. Łączna pula nagród wynosi 2050 złotych!

W czwartek, 16 maja 2024 roku o godzinie 18.00 na platformie lichess.org odbędzie się memoriał szachowy im. św. Andrzeja Boboli. Organizatorem wydarzenia jest Marek Niedźwiecki, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Roszada Radom.

Co ciekawe, organizator przygotował wysokie nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca zwycięzca otrzyma aż 1000 złotych! Łączna pula nagród w turnieju wynosi 2050 złotych.

Przypomnijmy, że Marek Niedźwiecki w ostatnim czasie był gościem naszej redakcji. Wywiad z prezesem UKS Roszada Radom dostępny jest poniżej.

Regulamin turnieju dostępny jest TUTAJ (PLIK PDF). Link do strony, na której odbędzie się memoriał dostępny jest TUTAJ.

Kim był św. Andrzej Bobola?

Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie, pochodził ze szlacheckiego rodu, osiadłego w Małopolsce . W młodości w 1606 roku został posłany do kolegium jezuitów w Braniewie, w którym przebywał do 1611 r.  

8 grudnia 1608 wstąpił do Sodalicji Mariańskiej. W 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Nawracał członków cerkwi prawosławnej na katolicyzm. Andrzeja schwytał oddział kozacki i usiłował groźbą wymusić wyparcie się wiary. Andrzej Bobola 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim (obecnie Białoruś) zginął męczeńską śmiercią torturowany przez kozaków. 

Został pochowany w podziemiach kolegium w Pińsku. 16 kwietnia 1702 r. ukazał się o. Marcinowi Godebskiemu, rektorowi kolegium jezuitów w Pińsku, z poleceniem aby odszukano jego ciało, a on ocali Piński od epidemii i wojsk szwedzkich, które pustoszyły wówczas okolice Wilna i Pińska. I tak też się stało. Trumnę z ciałem Boboli odnaleziono 19 kwietnia 1702 roku, a po jej otwarciu okazało się, że zwłoki nie mają oznak rozkładu. Zaczął się szerzyć kult Andrzeja Boboli.  

W 1819 r. ukazał się dominikaninowi o. Alojzemu Korzeniowskiemu w Wilnie, przepowiadając w wizji zmartwychwstanie Polski. Oznajmił jemu: „ Gdy skończy się wojna, którą widzisz, wtedy królestwo Polski zostanie przywrócone przez miłosierdzie Boże, a ja zostanę w nim uznany jako główny patron”. 

Po przegranej Bitwie Warszawskiej, bolszewicy podjęli próbę zabrania ciała Boboli, gdyż panowała opinia, że Polacy zwyciężyli dzięki jego wstawiennictwu. 13 maja 1989 złożono je w nowo wybudowanym sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61. 

W 1992 powstało Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Od 16 maja 2002 św. Andrzej Bobola jest patronem Polski, ale jeszcze nie jako główny patron.

Więcej informacji o postaci św. Andrzeja Boboli znajdziecie Państwo na naszym portalu TUTAJ.