Radom i okolice Społeczeństwo

Karambol na płycie lotniska w Piastowie! Ćwiczyła 6MBOT

Zderzenie samochodu osobowego z samolotem, awaryjne lądowanie skoczków, zagrożenie wybuchem, trzy osoby ranne – taki był scenariusz ćwiczenia Piastów’23 realizowanego przez służby ratunkowe powiatu radomskiego. Istotną rolę podczas działań odegrali również żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Celem ćwiczenia epizodycznego Piastów’23 było zgranie działań służb ratunkowych w sytuacji kryzysowej. Scenariusz ćwiczenia zakładał zderzenie samochodu osobowego kierowanego przez uzbrojonego napastnika, z samolotem znajdującym się na drodze startowej. Zagrożenie wybuchem spowodowało konieczność ewakuacji, a obecność na pasie niebezpiecznego kierowcy – ujęcia go. Jednocześnie na lotnisku odbywał się kurs spadochronowy, którego czterej uczestnicy – w wyniku paniki – podczas lądowania ulegli wypadkowi i zostali ranni.  

W ćwiczeniu udział wzięli strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci, służby medyczne oraz żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

– Zgodnie z zapisami ustawy o obronie ojczyzny to dowódcy brygad OT pełnią funkcje koordynatorów w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w poszczególnych województwach. Piastów’23 to kolejne ćwiczenie epizodyczne, w którym uczestniczą żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki tego typu ćwiczeniom możliwe jest wypracowanie odpowiedniego modelu działania, zgrania się z pozostałymi służbami i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. W konsekwencji, w sytuacji realnego kryzysu ta współpraca będzie na najwyższym poziomie, co realnie przyczyni się do zapewnienia jak najlepszej i jak najszybszej pomocy

mówi płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Ćwiczenie epizodyczne Piastów’23 było elementem realizacji Planu Działania w Sytuacji Zagrożenia dla lotniska Radom – Piastów.   

– Cieszę się, ćwiczenia praktyczne kompleksowe prowadzane z udziałem wszystkich, że lotnisko stało się istotną częścią ćwiczenia. Można powiedzieć, że to tylko ćwiczenie, jednak dzięki bogatemu scenariuszowi oraz zaangażowaniu wielu służb mogliśmy wspólnie przepracować wiele zagrożeń, do których mogłoby dojść w rzeczywistości. W mojej ocenie działania w ramach ćwiczenia epizodycznego Piastów’23 przeprowadzone zostały na bardzo wysokim poziomie.  

mówi Dorota Rajkowska, p. o. dyrektora Aeroklubu Radomskiego

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach ćwiczenia zaangażowani byli w poszukiwania zaginionych spadochroniarzy. 6MBOT wydzieliła Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy wraz z pododdziałem wspierającym NZPR.

W działaniach udział brali również: funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Radomia oraz strażacy-ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Jedlińska, a także ratownicy z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.