Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Kaziki 2024: Program święta patrona Radomia!

Tegoroczne Kaziki potrwają 10 dni i będą obfitować w szereg różnorodnych wydarzeń. Na bogaty program święta miasta złożą się zarówno klasyczne akcenty, takie jak Wielki Test Wiedzy o Radomiu, ale także atrakcje dedykowane rodzinom i najmłodszym mieszkańcom miasta. Kaziki 2024 odbędą się w dniach 1-10 marca.

Radomskie „Kaziki” są świętem miasta przywołującym postać jego patrona, św. Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484). Królewicz, zasiadając na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, z ramienia swego ojca – króla Kazimierza IV – sprawował rządy nad Koroną. Wielu historyków skłania się do twierdzenia, że miasto nad Mleczną pełniło wówczas funkcję nieformalnej stolicy Polski.

Coroczne obchody święta przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, przypominających bogate dzieje miasta, wzbudzających dumę mieszkańców z własnej historii oraz rozpalających zainteresowanie najmłodszych ojczystym dziedzictwem. Na stałe w program „Kazików” wpisał się już m.in. Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który w tym roku odbędzie się po raz 11.

– Trzyosobowe drużyny reprezentujące różne stowarzyszenia, instytucje, urzędy lub grupy nieformalne zmierzą się w tym roku z trzydziestoma sześcioma pytaniami podzielonymi na trzy rundy, których stopień trudności rośnie. Zdobycie kompletu punktów to nie lada wyzwanie – dotychczas nie udało się to żadnej drużynie biorącej udział w przygotowanych przez Resursę zmaganiach

mówi Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

W tegorocznej odsłonie Testu zmierzą się następujące drużyny: Drużyna Grodu Piotrówka, Drużyna Lewicy, Drużyna Posła Konrada Frysztaka, Drużyna Prezydenta Radomia, Drużyna Samorządu Województwa Mazowieckiego, Drużyna Zielonej Akcji i Radomskich Mostów, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu, Klub Turystyki Rowerowej PTTK Orkan Radom im. Czesława Gossa, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, MZDiK Radom, NOT Radom, PTTK Oddział „Łucznik” Radom, Pub „Nasza Szkapa”, Radom.Retrospekcja, Radomska Szermierka Klasyczna, RKS Broń Radom, Samozwańcza Grupa Miłośników Resursy, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Radom.

Symbolem Kazików stała się już Nagroda im. św. Kazimierza, przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego naszego miasta. W tym roku Komisja Konkursowa nominowała następujące osoby lub stowarzyszenia (w kolejności alfabetycznej): prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia, Robert Wiraszka.

Tegoroczną imprezę zainauguruje wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza „Patrz na plakat!”. Na ekspozycji znajdą się plakaty artysty, które Karol Łukasiewicz przygotował w Resursie Obywatelskiej w ostatnich latach.

W ramach Kazików 2024 zostaną zorganizowane warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych. W programie są m.in. zajęcia genealogiczne, kaligraficzne i heraldyczne.

Imprezie towarzyszą koncerty, spotkania i promocje regionalnych wydawnictw. Od kilku lat „Kaziki” mają także wymiar familijny, a to dzięki rodzinnym quizom o mieście czy spektaklom teatralnym. W tym roku podczas obchodów święta miasta odbędzie się także premiera kolejnej publikacji Resursy Obywatelskiej przeznaczonej dla dzieci – „Zabawnika Resursy”.