Radom i okolice Społeczeństwo

Liczba mieszkańców w gminie Jedlnia-Letnisko systematycznie rośnie

Liczba mieszkańców w gminie Jedlnia-Letnisko systematycznie rośnie. O ile w 2018 roku mieszkało tam 12 tys. 768 osób, to już w 2023 roku liczba ta wynosiła 13 tys. 235 osób.

Co ważne, w ubiegłym roku odnotowano więcej urodzeń niż zgonów – wynika z danych przedstawionych przez Urząd Stanu Cywilnego w Jedlni-Letnisku. Liczba małżeństw zawieranych w ciągu ostatnich 6 lat wynosi średnio każdego roku ok. 55.

W 2018 roku na świat przyszło 174 dzieci. Liczba ta w następnych latach systematycznie zmniejszała się o kilkanaście urodzeń, by w 2023 roku wynieść 102. Warto podkreślić, że w gminie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. Płeć piękniejsza to 1/3 wszystkich urodzeń. USC wyjaśnia, że dzieci rodziły się głównie poza gminą Jedlnia-Letnisko i powyższe liczby odpowiadają dzieciom urodzonym w konkretnym roku i zameldowanym na terenie gminy. Nie zmienia to faktu, że liczba urodzeń jest wyższa od liczby zgonów. O ile 6 lat temu było ich 80, to już w ubiegłym roku odnotowano ich 69.

Na pierwszym miejscu najpopularniejszych imion żeńskich była Alicja. Na podium znalazła się również Oliwia i Iga. Jeśli chodzi o wybór imion dla chłopców to rodzice wybierali Ignacego, Ksawerego, Aleksandra i Oliwiera.