O tym się mówi Radom i okolice Religia Społeczeństwo

Młodzież z Radomia odwiedziła grób św. Jakuba Apostoła. Niedługo rozpoczną się ŚDM

Młodzież z Radomia odwiedziła grób św. Jakuba Apostoła. Już niedługo rozpoczną się 38 Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Jak informowaliśmy, młodzież diecezji radomskiej zmierzająca do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży nawiedziła sanktuarium w Lourdes, które opuściła w sobotę 29 lipca.

Grób św. Jakuba jestem celem licznych pielgrzymek Drogą św. Jakuba, nazywanej często także po hiszpańsku Camino de Santiago. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

 

Radomianie na ŚDM

Radomska młodzież swoją podróż do Portugalii rozpoczęła się w środę 26 lipca, w nocy. W podróży młodym towarzyszy Pasterz Diecezji Radomskiej bp Marek Solarczyk.

Autokarowy wyjazd na ŚDM ma potrwać do 10 sierpnia. Został połączony ze zwiedzaniem najważniejszych europejskich sanktuariów i innych ciekawych miejsc. Do Lizbony młodzi przybędą na centralne wydarzenia, które odbędą się w dniach 1 – 6 sierpnia. W drodze powrotnej wstąpią do Fatimy.

Radomską grupę, 75 osobową, zorganizowała Fundacja Młodzi Radom. Oprócz nich do Lizbony z diecezji radomskiej udaje się także 100 osób związanych ze wspólnotą neokatechumenalną. W sumie z naszej diecezji przybędzie do Lizbony 200 osób. Koordynatorem diecezjalnym ŚDM jest ks. Mariusz Chamerski.