Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Na przełomie 2023/2024 poznamy warianty CPK w gminie Iłża

Na przełomie 2023/2024 poznamy warianty CPK w gminie Iłża. Prace nad nową koncepcją stale trwają.

W styczniu tego roku informowaliśmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma w planach utworzyć linię kolejową nr 84 Radom-Iłża-Kunów, która przybliży mieszkańców z Bieszczadami.

CPK planuje utworzyć nową linię kolejową Radom-Iłża-Kunów

Co ciekawe, planowana linia kolejowa miałaby przebiegać przez teren gminy Skaryszew, która nie zgadza się na zaproponowane warianty trasy kolejowej CPK.

Przemysław Burek, burmistrz Iłży pod koniec czerwca zgłosił się z pytaniem do Centralnego Portu Komunikacyjnego z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji związanej z wyborem trasy nowej linii kolejowej nr 84 z Radomia do Kunowa. Wg wcześniejszych spotkań wybór 4 z 8 wariantów miało właśnie nastąpić w okresie połowy 2023 roku.

CPK poinformowało, że prace nad Rozszerzonym Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym dla zadania pn. „Budowa linii kolejowej nr 84 na odc. Radom – Iłża – Kunów” cały czas trwają.

– Wykonawca Studium zakończył wstępnie preselekcje wariantów, a aktualnie są one uszczegóławiane. Z uwagi na obecny – wstępny charakter prac, owe warianty mogą się jeszcze zmieniać i nie mają ostatecznego kształtu. W związku z tym, na obecną chwilę nie możemy podać ich do publicznej wiadomości. Zakładamy, że doprecyzowany przez Wykonawcę studium materiał powinien być gotowy na przełomie 2023/2024. Wtedy też Wykonawca Studium zwróci się do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego objętych oddziaływaniem ww. linii kolejowej o wyrażenie opinii co do przebiegu wariantów linii kolejowej – informuje zarząd CPK.

Na przełomie 2023/2024 poznamy warianty CPK w gminie Iłża. Prace nad nową koncepcją stale trwają.

Przypomnijmy, że Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała koncepcję architektoniczną nowego lotniska przesiadkowego. Wiadomo, jak będzie wyglądał terminal pasażerski, czyli „serce CPK”, a także ściśle zintegrowana z nim główna stacja kolejowa i węzeł przesiadkowy.

Tak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny [+FOTO]

Przyjęcie przez CPK koncepcji architektonicznej lotniska, przygotowanej przez brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, oznacza przejście do kolejnego etapu, czyli opracowania projektu budowlanego. Spółka dotrzymała zobowiązań z listopada ubiegłego roku, kiedy zawarła umowę z Master Architektem.

Źródło: Przemysław Burek