Inwestycje Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Park Legend w Nowej Słupi oficjalnie otwarty

Park Legend w Nowej Słupi został oficjalnie otwarty. Otwarcie Parku Legend było połączone z jubileuszem 20 – lecia Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Czym były legendarne sabaty czarownic, jak wyglądały obrzędy i wierzenia dawnych Słowian, skąd wzięło się określenie „madejowe łoże”, to niektóre zagadnienia przedstawione w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Multimedialne muzeum udostępniono zwiedzającym w Nowej Słupi.

Obiekt nazywany w skrócie Parkiem Legend powstał w Nowej Słupi w sąsiedztwie tzw. piecowiska, gdzie odbywają się „Dymarki Świętokrzyskie”. W sobotę, 16 września odbyło się oficjalne otwarcie placówki.

– Serdecznie gratuluję unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej. To postawienie kropki nad „i” w strategii marketingowej tego województwa, a pani dyrektor gratuluję wspaniałej załogi

mówił podczas uroczystości oficjalnego otwarcia prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Park łączy w sobie formułę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjną i rozrywkową. Przybliżane są tam legendy i historia Gór Świętokrzyskich. Wędrujący interaktywną trasą turyści dzięki multimediom obejrzą m.in. sabat czarownic na Łysej Górze, zapoznają się z pradawnymi wierzeniami Słowian, legendami dotyczącymi zbójów, rycerzy i świętych.

Przewodnikami po trasie jest pielgrzym, któremu głosu użyczył lider zespołu TSA – Marek Piekarczyk. Drugą narratorką jest czarownica, którą odgrywa aktorka, Małgorzata Klara. Zobaczymy również aktorów, którzy na co dzień grają na deskach teatrów województwa świętokrzyskiego – w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego czy Teatrze Kubuś w Kielcach.

Po wyjściu z trasy turystycznej zwiedzający trafiają do sali edukacyjnej, gdzie znajdują się stoły multimedialne, interaktywna mapa regionu świętokrzyskiego. Są tam również stanowiska z okularami VR i specjalny symulator lotu na miotle. Zwiedzający, podróżując za jedną z czarownic, przemierzają Łysogóry, obserwując świat z lotu ptaka, odwiedzają świętokrzyskie zamki, wioski, gołoborza i Puszczę Jodłową.

Budowa Parku Legend kosztowała ponad 21 mln zł, z czego około 17 mln stanowiło unijne dofinansowanie. Pozostałą kwotę zapewniły oddział Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz samorząd Nowej Słupi.

Zwiedzanie jest płatne, bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 25 zł. Dostępne są także wejścia grupowe i rodzinne. Park Legend będzie czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania obiektu są dostępne na stronie parklegend.pl.

Źródło: Fot. Facebook Park Legend