Na czasie O tym się mówi Religia Wiadomości

Piesza pielgrzymka z Solca nad Wisłą do Piotrawina

Piesza pielgrzymka do Piotrawina odbędzie się 6 maja. Pątnicy wyruszą sprzed klasztoru św. Stanisława Biskupa w Solcu nad Wisłą. Będą pielgrzymować do sanktuarium, gdzie miał miejsce cud wskrzeszenia zmarłego rycerza. 

Pielgrzymkę do Piotrawina organizuje parafia Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą oraz solecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tegoroczna będzie się odbywała pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Weźmie w niej udział młodzież akademicka z Radomia razem ze swoim duszpasterzem – ks. Adrianem Jakubiakiem. Obecna będzie również młodzież z KSM z kilku oddziałów diecezji radomskiej, m.in. z Pawłowic, Iłży i Kowali.

Pątnicy wyruszą w trasę sprzed kościoła św. Stanisława Biskupa w Solcu nad Wisłą o godz. 8.00. Po drodze konferencję wygłosi ks. Adrian Jakubiak. Świadectwem swojego powołania podzielą się alumni WSD w Radomiu.

W pięknym zabytkowym kościele z XI wieku p.w. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa męczennika w Piotrawinie, o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza Św. Będzie jej przewodniczył ks. bp Adam Bab – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej oraz Delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Mszy Św. o godz. 12.00 organizatorzy zapraszają uczestników pielgrzymki na ciepły posiłek i integrację. Potem młodzież będzie mogła spotkać się z bp Adamem Babem.

Celem pielgrzymki jest nawiedzenie niezwykłego miejsca, gdzie dokonał się cud za wstawiennictwem św. Stanisława Biskupa męczennika. Było to wskrzeszenie zmarłego rycerza Piotra Strzemieńczyka.

Majątek Piotrawin był podarunkiem od tego rycerza dla bp Stanisława. Po śmierci rycerza Strzemieńczyka biskup Stanisław ze Szczepanowa został pozwany przed królewski sąd. Rodzina zmarłego rycerza zarzuciła mu bezprawne zagarnięcie jego majątku. Bp Stanisław udał się do grobu rycerza, pomodlił się, a Bóg dokonał przez jego ręce cudu wskrzeszenia rycerza. Ten potwierdził przed królem, że podarował biskupowi majątek.

O cudzie tym świadczyła lipa, która dotrwała do 1930 r. Wyglądała tak jakby rosła korzeniami do góry.

Cud wskrzeszenia zmarłego rycerza nie pozostał bez echa. Był szeroko komentowany, szczególnie po męczeńskiej śmierci biskupa w 1079 r. w wyniku powiększającego się konfliktu pomiędzy nim a królem Bolesławem Śmiałym. Pamięć o piotrawińskim cudzie była podtrzymywana i rozwijana przez mieszkańców wioski. W XVII i XVIII w. ta mała miejscowość na Lubelszczyźnie stała się miejscem, do którego przybywali pielgrzymi, pozostawiając w tamtejszym kościele liczne wota.

W pielgrzymce mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani bez względu na wiek.

Koszt pielgrzymki 10 zł.

Patronat medialny objęły: Twój Radom, Gość Niedzielny, Radio Plus, Moje Lipsko

Źródła: parafiapiotrawin.eu  /  wilanow-palac.pl

Foto: pl.wikipedia.org (na zdjęciu kościół Św. Tomasza Apostoła i Św. Stanisława Biskupa męczennika w Piotrawinie)

Postaw mi kawę na buycoffee.to