Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Pociąg relacji Radom-Kielce coraz bardziej prawdopodobny

Pociąg relacji Radom-Kielce coraz bardziej prawdopodobny. Utworzenie takiego połączenia przyniosło by obustronne korzyści.

Z każdym dniem rośnie szansa na utworzenie połączenia osobowego na trasie kolejowej Radom-Kielce. Od kilku miesięcy do takiego działania przygotowuje się  polskie przedsiębiorstwo transportowe Polregio.

Dotychczas mieszkańcy oddalonych od siebie o 80 km miast liczyli, że takie połączenie zostanie ogłoszone 10 grudnia wraz z nowym rozkładem kolejowym. Niestety tak się nie stało.

Biuro prasowe Polregio do tej pory podtrzymuje, że kontynuowane są rozmowy pomiędzy województwami o możliwie najkorzystniejszym terminie uruchomienia bezpośrednich połączeń.

Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego poinformował „Wyborczą„, że porozumienie między zarządami województw świętokrzyskiego i mazowieckiego jest przygotowywane, ale nie jest jeszcze podpisane.

Jednym z prawdopodobnych terminów, w którym pociągi relacji Radom-Kielce mogą zacząć funkcjonować, jest 10 marca. To właśnie wtedy kolejarze wprowadzają korekty w rozkładzie jazdy, w tym również nowe pociągi.

Na ten moment nie wiadomo w jakich godzinach pociąg relacji Radom-Kielce będzie wykonywał połączenia. Radio Kielce poinformowało jednak, że Polregio chce z Kielc do Radomia jeździć rano i po południu.

Pierwsze połączenie to wydłużenie trasy pociągu relacji Kielce – Skarżysko-Kamienna. Z ustaleń Radio Kielce wynika, ze pociąg ze stacji Kielce Główne wyjeżdżałby o godz. 5.51, na stację Radom Główny wjeżdżał o 7.17. Drugi kurs z Kielc startowałby o godz. 15.10 i do Radomia przyjeżdżał o 16.45. 

Z Radomia pociągi mają wyjechać o godz. 9.38 i 17, w Kielcach będą o 11.05 i 19.

Między Radomiem a Kielcami istnieje 14 bezpośrednich połączeń pociągami dalekobieżnymi, charakteryzujących się krótkim czasem przejazdu, który wynosi niespełna 60 minut. Niestety, nie ma dostępnych pociągów osobowych na tej trasie. Podróżujący z Radomia do jednej z miejscowości podkieleckich, zlokalizowanej przy linii kolejowej nr 8, zmuszeni są dokonać przesiadki z pociągów Kolei Mazowieckich na pociągi Polregio na stacji w Skarżysku-Kamiennej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o korzyściach płynących z funkcjonowania pociągu relacji Radom-Kielce. Chodzi m.in. o to, że ów pociąg byłby świetną okazją do podróży w Góry Świętokrzyskie. Patrząc w drugą stronę, mieszkańcy Kielc mieliby lepszy dojazd na lotnisko w Radomiu.