Radom i okolice Społeczeństwo

Ponad 100 ochotników rozpoczęło „Wakacje z WOT” w 6MBOT

Ponad 100 ochotników rozpoczęło „Wakacje z WOT” w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To największe tegoroczne powołanie w regionie. Przed kandydatami 16 dni szkolenia, a po wszystkim – uroczysta przysięga.

Wcielenie rozpoczęło się w sobotni poranek w koszarach w Radomiu. Po przekroczeniu bram jednostki wojskowej ochotnicy przeszli badania lekarskie oraz testy sprawnościowe, następnie odebrali umundurowanie i odbyli szereg szkoleń. 

Później ruszyli do Książenic, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów poznawać będą podstawy wojskowości. To m.in. obsługa broni, taktyka, poruszanie się w terenie, medycyna pola walki, a także musztra i regulaminy. 16-dniowe szkolenie zakończy się praktyczny sprawdzian nabytej wiedzy zwany „pętlą taktyczną”. Wszyscy, którzy ukończą „pętlę” złożą uroczystą przysięgę wojskową. 

Różni od siebie – połączeni służbą 

Przyszli żołnierze reprezentują różne środowiska, a życiu cywilnym zajmują się różnymi dziedzinami. Wśród nowo wcielonych znaleźli się uczniowie i studenci, ale również nauczyciel – czyli osoby, które przerwę wakacyjną chcą wykorzystać właśnie na szkolenie. Jednak bramy radomskiej jednostki przekroczyli również przedstawiciele innych profesji, m.in. dziennikarz, trener lekkoatletyki czy mechanik. Najmłodsi mają po 18 lat, najstarsza kobieta i mężczyzna mają po 54 lat. Średnia wieku uczestników wcielenia to 24,5 lat. Choć dzieli ich wiele, to łączy wspólny cel – chęć służby Ojczyźnie. 

– Dzisiaj są z nami przede wszystkim uczniowie, studenci czy nauczyciele, ale z „Wakacji z WOT” korzystają również rodzice, którzy mają więcej czasu w czasie wakacji niż podczas roku szkolnego. Motywacje są różne – jedni chcą sprawdzić swoje możliwości, inni – w ramach szkolenia podstawowego a potem szkoleń rotacyjnych – zmienić otoczenie. Jednak tych wszystkich ludzi łączy jeden cel – chęć służby Ojczyźnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej

mówi pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Wakacje z WOT” piąty raz 

Szkolenie podstawowe potrwa do połowy lipca, a odbywa się w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Jest skierowane do osób, które nie miały dotychczas żadnej styczności z wojskiem, a jego program pozwoli ochotnikom przygotować się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. To już piąta edycja. 

– Uczę historii, więc tematy związane z wojskowością, postaciami żołnierzy nie są mi obce. Teraz jestem ciekawa, jak służba wygląda w praktyce. Obawy oczywiście są, ale uważam, że jak się nie spróbuje, to można żałować, więc żeby tego uniknąć – spróbowałam. To dobra możliwość, aby sprawdzić siebie 

mówi szer. Agata – nauczyciel historii.  

Po ośmiu dniach do ochotników dołączą rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, a na poligonie będą odświeżać swoją wiedzę. Uroczysta przysięga zaplanowana jest na 14 lipca w Radomiu, a towarzyszyć jej będzie pokaz sprzętu wojskowego. Chętni będą mogli porozmawiać z żołnierzami WOT o służbie, doświadczeniach i szkoleniach.

Źródło: Fot. DWOT