Inwestycje O tym się mówi Polska i świat

Rekordowy kontrakt dla Fabryki Broni Łucznik. Aneks do umowy zatwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził podpisaną przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom i Agencję Uzbrojenia umowę o wartości ponad 11 mln zł brutto na dostawę 250 karabinów wyborowych GROT 762N dla Sił Zbrojnych RP.

Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził podpisaną przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom i Agencję Uzbrojenia umowę o wartości ponad 11 mln zł brutto na dostawę 250 karabinów wyborowych GROT 762N dla Sił Zbrojnych RP.

Umowa została podpisana w piątek, 24 lutego br. podobnie jak kolejny już aneks na dostarczenie dodatkowych 88 tys. karabinków MSBS GROT dla polskiej armii o wartości ok. 1 mld zł brutto.

– Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie. Zmieniamy jego uzbrojenie z postsowieckiej na nowoczesną broń o standardzie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Taką nowoczesną bronią są karabinki GROT. Udowodnili to zarówno producenci, jak i żołnierze Wojska Polskiego oraz sił ukraińskich, w rękach których są skuteczne. W związku z tym w roku 2023 zatwierdziłem już drugą umowę w sprawie zamówienia karabinków GRORT w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik”, łącznie blisko 200 tys. sztuk za 2,1 mld zł. Jest to ważne dla Wojska Polskiego, ale także dla radomskiego zakładu, któremu daje perspektywy rozwoju i nowe miejsca pracy na ziemi radomskiej – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.

24 lutego 2023 r. w imieniu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., w jej siedzibie w Radomiu, umowę oraz aneks do umowy z lipca 2020 r. podpisali: dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu oraz Seweryn Figurski, Członek Zarządu, natomiast ze strony Zamawiającego – gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Zgodnie z zapisami ww. umowy do Sił Zbrojnych RP trafi 250 sztuk karabinów wyborowych GROT 762N zasilanych amunicją 7,62 mm x 51 NATO. Mają zostać dostarczone do 31 lipca 2024 roku. Samopowtarzalny karabin wyborowy GROT 762N został stworzony jako następca  wprowadzonego do wojska w latach 60. XX w. karabinu wyborowego SWD.

– Zamówienie na karabin wyborowy GROT 762N kalibru 7,62 mm dla polskiej armii utwierdza nas w przekonaniu, że konstruktorzy i technolodzy Fabryki Broni wraz z zespołem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej, a także  pracownicy produkcji zakładu stanęli na wysokości zadania. To już kolejna konstrukcja z radomskiej fabryki, która trafia do Sił Zbrojnych RP. Świadczy to o bardzo wysokiej jakości naszych produktów. Zależy nam, aby polskie wojsko wyposażone było w nowoczesny sprzęt, co jest bardzo istotne w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi dr Wojciech Arndt, Prezes Zarządu – Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Radomski karabinek „GROT” zachwyca ukraińskich żołnierzy [+VIDEO]

– Karabinek GROT w ostatnich latach udowodnił swoje walory bojowe w Wojsku Polskim, a także potwierdził skuteczność w wojnie na Ukrainie. Kluczową kwestią jest dalszy rozwój broni ręcznej, w tym wyborowej przez krajowy przemysł obronny. Wieloletnie doświadczenie oraz zaangażowanie Fabryki Broni „Łucznik” – Radom w produkcję MSBS GROT przekonują nie tylko mnie, ale i wielu ekspertów, że na wyposażenie wojska trafia bardzo dobry wyrób, który nie tylko już teraz zaliczany jest do światowej czołówki w swojej klasie, ale także z każdym rokiem staje się coraz doskonalszy – mówi gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Rodzime wojsko otrzyma także dodatkową partię karabinków MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm. Przewiduje to kolejny już aneks do obecnie realizowanej umowy z dnia 8 lipca 2020 r. Wg jego zapisów Wojsku Polskiemu do końca 2026 r. zostanie dostarczone kolejne 88 tys. GROT-ów o wartości ok. 1 mld zł brutto. W efekcie, całe zamówienie będzie obejmować łącznie blisko
184 tys. karabinków, a całkowita wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mld zł brutto.

  – Wielokrotnie było już wspominane, że karabinek MSBS GROT przeszedł ten najtrudniejszy egzamin, jakim jest użytkowanie broni w boju. Jesteśmy z tego dumni i niewątpliwie budujące jest to, że zalety tej konstrukcji dostrzega polska armia, stąd kolejne zamówienie na GROT-y  dla naszego wojska – mówi Seweryn Figurski, Członek Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom

Źródło: Fabryka Broni Radom