Radom i okolice Społeczeństwo

Strzelcy zadbali o krzyż w Kwaterze Legionistów na Limanowskiego

Dzięki staraniom Związku Strzeleckiego i Związku Piłsudczyków w Radomiu wymieniony na metalowy został drewniany krzyż, który stał w Kwaterze Legionistów na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego

Dzięki staraniom Związku Strzeleckiego i Związku Piłsudczyków w Radomiu wymieniony na metalowy został drewniany krzyż, który stał w Kwaterze Legionistów na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. W ostatnim czasie drewniany krzyż uległ złamaniu.

Na nowym krzyżu na metalowej tablicy widnieje napis: „Poległym legionistom na polu chwały”. Uroczystość odbyła się w piątek, 24 maja 2024 roku.

Na miejscu zgromadzili się przedstawiciele Związku Strzeleckiego oraz Związku Piłsudczyków w Radomiu. Głos jako pierwszy zabrał Komendant Główny Związku Strzeleckiego Roman Burek.

– Krzyż ma symbolizować miejsce wiecznego spoczynku tych, którzy walczyli o naszą wolność

podkreślał Roman Burek.

Następnie do zebranych przemówił Sławomir Sońta ze Związku Piłsudczyków.

– Nam bardzo na sercu leżą groby legionistów. To była natychmiastowa decyzja. Nie może tak być, że tuż przy wejściu na cmentarz jest złamany krzyż. Szczególnie w czasie, gdy w niektórych miejscach krzyże są zdejmowane

mówił Sławomir Sońta.

Kwatera Legionistów powstała prawdopodobnie w 1923 roku z inicjatywy majora Michała Brzęk-Osińskiego. Spoczywa w tym miejscu 20 legionistów, kilka grobów znajduje się w kwaterze żołnierzy wojny 1920 roku, pozostali spoczywają w grobach rodzinnych. Łącznie na terenie cmentarza przy ul. Limanowskiego spoczywa 93 legionistów. Wśród nich m.in. kpt. Józef Marjański, który został wojskowym komendantem Radomia w listopadzie 1918 roku, a później uhonorowano go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Radomia.

Fot. Sławomir Sońta