O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Viventi Caritate dla radomskiego kompozytora [+FOTO]

Viventi Caritate w tym roku została wręczona radomskiemu muzykowi i kompozytorowi Robertowi Grudniowi. Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego przy Caritas Diecezji Radomskiej. Uroczystość odbyła się w środę 18 października w katedrze radomskiej. Tego dnia diecezja radomska wspominała zmarłego tragicznie przed 22 laty swojego Pasterza Bp Jana Chrapka.

O godz. 18.00 sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Ordynariusz radomski przypomniał na wstępie, że jest to dzień, w którym wspominamy i pamiętamy o modlitwie za śp. bp Jana Chrapka.

– To dzień rocznicy śmierci drugiego biskupa radomskiego. Przywołujemy jego osobę i dziękujemy za wszelkie owoce, które ciągle trwają – mówił bp Solarczyk

Po zakończeniu Mszy św. ogłoszono zwycięzcę 19. edycji nagrody Viventi Caritate (żyjącemu miłością). Jest ona przekazywana osobom, instytucjom, które swoją wiarę wyrażają poprzez służbę bliźniemu. Tegorocznym laureatem nagrody został Robert Grudzień. Kompozytorowi statuetkę i dyplom wręczyli bp Marek Solarczyk, przewodniczący Funduszu im. bp Jana Chrapka i członek kapituły oraz Elżbieta Sobieraj, założycielka Funduszu.

Zbigniew Miazga, członek Kapituły i twórca Funduszu o laureacie powiedział:

– Robert Grudzień to znany i uznany kompozytor, organizator wielu koncertów, festiwali, autorskich projektów muzycznych, podczas których występuje z wybitnymi osobami ze świata muzyki, filmu i poezji. Poprzez muzykę niesie wartości wiary, patriotyzmu, historii. Był organizatorem koncertu Krzysztofa Pendereckiego w tutejszej katedrze w 5. rocznicę śmierci bp. Chrapka. Bp Jan jest stale obecny w jego wspomnieniach i jest dla niego inspiracją w różnorakich działaniach. Pan Robert poprzez koncertowanie wspiera działalność charytatywną. Cieszymy się, że dołączył do grona znamienitych laureatów naszej nagrody – mówił Zbigniew Miazga

Robert Grudzień dziękując za nagrodę wspominał swoją współpracę ze śp. bp Janem Chrapkiem, który pomagał w tworzeniu wielu dzieł charytatywnych, a także w organizowaniu różnych przedsięwzięć artystycznych.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Fundacja im. Brata Alberta działająca od ponad 30 lat.

Źródła: gosc.radom.pl / radioplus.com.pl

Foto: facebook.com/bpmsolarczyk