Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

W Kozienicach powstanie druga elektrownia atomowa?

W Kozienicach powstanie druga elektrownia atomowa? O takich możliwościach planach poinformował Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki.

Elektrownia Kozienice to od 2017 r. największa pod względem mocy i druga co do wielkości elektrownia opalana węglem kamiennym w Polsce. Jest własnością spółki Enea Wytwarzanie i częścią grupy energetycznej Enea. O tym, że Kozienice, a właściwie Świerże Górne, w których znajduje się Elektrownia Kozienice, znalazły się wśród potencjalnych lokalizacji budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce poinformował Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Jak informował Mateusz Berger, realnie w grę wchodzą trzy lokalizacje – Bełchatów w województwie łódzkim, Połaniec w woj. świętokrzyskim i Kozienice – w mazowieckim.

– Bełchatów wydaje się najbardziej logicznym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych. Jednak, ze względu na uwarunkowania geologiczne, które w przypadku inwestycji jądrowych są newralgiczne, może się okazać, że elektrownię jądrową trzeba będzie zlokalizować w odległości 20-30 km od Bełchatowa. Tu bardzo ważny jest aspekt społeczny – elektrownia jądrowa zapewniłaby zatrudnienie w miejsce elektrowni Bełchatów, której zamknięcie planowane jest na 2036 r. – mówił Mateusz Berger w rozmowie z DGP.

Lokalizacja drugiej elektrowni atomowej ma być znana w drugim kwartale 2023 r.