Enea Wytwarzanie

„Więc chodź zabiorę Cię do przeszłości – historyczne podróże z Eneą i Gminą Kozienice” – wycieczka dla uczniów szkół podstawowych

W sobotę, 22 października 2022 r. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych po raz kolejny zorganizowało wycieczkę dla szkół podstawowych z terenu gminy Kozienice pt. „Więc chodź zabiorę Cię do przeszłości – historyczne podróże z Eneą i Gminą Kozienice”. W wycieczce autokarowej wzięło udział ponad 70 uczniów z opiekunami z pięciu szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Janikowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy i Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tyrzyńskiej. Młodzieży szkolnej towarzyszyli nasi rekonstruktorzy w historycznym umundurowaniu Legionów Polskich, Wojska Polskiego ’39 i Wehrmachtu. Naszym celem i zadaniem było przybliżenie uczestnikom historii i wydarzeń z dziejów naszej „Małej Ojczyzny”, czyli gminy Kozienice, zgodnie z sentencją: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.

Realizację celu ułatwił nam wytyczony przez KSRH 6 lat temu „Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej”. Na szlaku postawionych jest 9 tablic – 8 tematycznych i jedna „zbiorcza”. Poszczególne tablice zostały ustawione w miejscach lub okolicach bitew i potyczek ważnych dla dziejów Polski, które odbyły się na terenie gminy Kozienice. Te miejsca to: punkt widokowy w Kępeczkach nad Wisłą, teren gdzie utworzono tzw. „przyczółek kozienicki”, podczas pierwszej bitwy pod Iwangorodem (Dęblinem) w dniach 11-21 października 1914 r.; teren nad Jeziorem Kozienickim, czyli miejsce bitwy Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi 6 kwietnia 1656 r.; Kępa Bielańska – miejsce, w którym w 1939 r. powstał most na Wiśle, tzw. „przedmoście kozienickie”, gdzie toczyły się zacięte walki o przeprawę 8-9 września 1939 r.; Nowa Wieś – pod którą gen. Józef Dwernicki stoczył zaciętą bitwę z wojskami carskimi podczas powstania listopadowego 19 lutego 1831 r.; Świerże Górne – pod którymi powstańcy styczniowi z oddziału „Dzieci Warszawskich” Turkiettego pobili Moskali 23 marca 1863 r.; Ryczywół – stara królewska osada, dawna siedziba niegrodowego starostwa ryczywolskiego; Wola Chodkowska – miejsce pierwszej, zwycięskiej potyczki oddziału legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Niemcami 1 października 1939 r.; Cztery Kopce – gdzie znajdują się leśne mogiły wojenne z czasów I i II wojny światowej z pochowanymi żołnierzami 31. pułku Strzelców Kaniowskich i innych jednostek Wojska Polskiego. Dodatkowa tablica z krótkim opisem wszystkich miejsc znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach. To właśnie te miejsca odwiedziliśmy podczas naszej sobotniej wycieczki, a rekonstruktorzy na czele z Krzysztofem Zającem opowiadali o wydarzeniach historycznych związanych z poszczególnymi miejscami.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od nas podarunek w postaci interesujących publikacji historycznych: przewodnik po „Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej”, dzięki czemu będą mogli w każdej chwili sięgnąć po informacje zawarte na tablicach i książka „Kozienickie opowieści. Cz. III”.

Podczas zakończenia wycieczki, nad Jeziorem Kozienickim wszyscy uczestnicy posilili się kiełbaskami z grilla, gorącą herbatą i zdrowymi sokami.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Enei Wytwarzanie w ramach projektu partnerstwa społecznego „Historyczne podróże z Eneą III” oraz Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych. Działanie wsparło również Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, a także firma piekarnicza R.M.J. Babula. Uczestnikom i partnerom organizacyjnym serdecznie dziękujemy za udział i wsparcie.

Więcej informacji o samym szlaku znajdziecie tu: https://www.facebook.com/kozieniceszlak/.

Zdjęcia: Przemysław Nowak/PSP Nr 4 im. Jana Pawła 2 w Kozienicach, archiwum KSRH.