Polska i świat

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią już w listopadzie

Do 10 listopada ma zostać uruchomiona zapora elektroniczna na części granicy z Białorusią.

 

„Uruchomione zostaną dwa odcinki w okolicach Kuźnicy na Podlasiu. Tam stanął już jeden kontener, który będzie spinał wszystkie systemy elektroniczne. W przyszłym tygodniu zostanie ustawiony drugi. Reszta – czyli 9 z zaplanowanych 11 kontenerów – ma stanąć na granicy najpóźniej w listopadzie” – czytamy na portalu RMF24.

Prace nad budową bariery elektronicznej ruszyły w czerwcu. Straż Graniczna w ubiegłym tygodniu poinformowała, że prace nad barierą fizyczną dobiegają już końca. Znalazły się w niej 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys.  otworów dla małych zwierząt oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

Także rozbudowa bariery elektronicznej na odcinku granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim oraz przy granicznej rzece Bug powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

„Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), jak i przy granicznej rzece Bug (Nadbużański Oddział SG)” – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska.