Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się 47. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76

Zbliża się 47. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76. Kiedy rozpoczną się obchody?

Jak co roku, władze miasta, wspólnie ze Stowarzyszeniem Radomski Czerwiec 76 oraz Zarządem Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska, organizują obchody, które mają przypominać, że to właśnie w Radomiu zaczęła się polska i europejska droga do wolności.

– Dziś, po tych kilku latach organizacji uroczystych obchodów kolejnych rocznic, możemy śmiało powiedzieć, że protest radomskich robotników z czerwca 1976 roku już na stałe zapisał się na kartach historii Polski i Europy. Bardzo się cieszę, że wspólnie z naszymi partnerami możemy kolejny raz organizować obchody, by w ten sposób utrwalać pamięć o tamtych wydarzeniach i o ich bohaterach – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Obchody 47. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 rozpoczną się w czwartek, 22 czerwca. W Kamienicy Deskurów zostanie otwarta wystawa „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”. W piątek, 23 czerwca na Placu Jagiellońskim odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. Wystąpią Urszula i zespół Dżem. W trakcie koncertu Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 zostanie uhonorowane najwyższym miejskim odznaczeniem – medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis.

Ruszyła stacjonarna sprzedaż biletów na Air Show

W sobotę, 24 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza od godz. 13.00 na plac Corazziego, gdzie odbędzie się piknik rodzinny Przystanek PRL. W trakcie pikniku w Łaźni zostanie zaprezentowana makieta pomnika, który ma stanąć w sąsiedztwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W niedzielę, 25 czerwca, o godz. 13.00, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta.

W ramach obchodów, we wtorek, 20 czerwca, o godz. 19.00, w kościele przy ul. Miłej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Trwa także akcja „Smaki PRL”. Wiele radomskich restauracji serwuje w tym tygodniu dania z lat siedemdziesiątych. Lista lokali znajduje się na stronie: Zaczęło się w Radomiu.

Patronat nad obchodami objął Prezydent RP. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Źródło: UM Radom