Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się kolejne spotkanie w „Ogrodzie z Historią”

Zbliża się kolejne spotkanie w „Ogrodzie z Historią”. Dom i Ogród z Historią będzie obchodził swoje 125 urodziny. 

Już w ten czwartek, 20 lipca 2023 roku o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie w „Ogrodzie z Historią”. Tym razem będzie dotyczyć 125 urodzin domu przy ulicy Nadrzecznej 64.

– Urocze, klimatyczne, niepowtarzalne – zachwyty nad domem i otaczającym go ogrodem przy ul. Nadrzecznej 64 w Jedlni – Letnisku można mnożyć bez końca. Do tego, z ciekawą historią i należące do przemiłych, pełnych pasji społeczników: Grażyny Chrzanowskiej, Jerzego Chrzanowskiego i Filipa Chrzanowskiego. Szukając osób do współpracy, nowych miejsc do działania, Powiatowy Instytut Kultury nie mógł lepiej trafić. To właśnie przy ul. Nadrzecznej 64, razem z Rodziną Chrzanowskich, od kilku miesięcy realizujemy wystawy w „Galerii na Płocie”, zapraszamy na koncerty i spotkania w „Ogrodzie z historią”. A historia, jak się okazuje jest długa, bo aż 125 – letnia – informuje Powiatowy Instytut Kultury.

Dom w tzw. stylu świdermajer (lekkie, drewniane domy, z gankami, ażurowymi zdobieniami powstawały w końcu XIX wieku najpierw w letniskowych miejscowościach wkoło Warszawy, m.in. w Świdrze, stąd nazwa) został wybudowany w 1898 roku przez Czesława Golczewskiego (prezydent Radomia XIX/XX w.). Na pamiątkę wprowadzenia się do swojego letniego domu, Golczewski dostał na imieniny od współpracowników zegar słoneczny z inicjałami „CG” i datą „20 lipca 1898 rok”. Zegar do dziś zdobi „Ogród z historią”.

Filip Chrzanowski: „Ogród z historią” to zachęta do angażowania się w sprawy Ojczyzny

Przez te 125 lat wiele działo się w domu, w życiu jego kolejnych właścicieli. Szczególną rolę odegrała córka Czesława Golczewskiego, Wacława Chrzanowska, zwana przez bliskich pieszczotliwie „Bunią”. Była pedagogiem, właścicielką prywatnej szkoły średniej w Częstochowie, a w latach 30. XX w. dyrektorką radomskiej szkoły (późniejsze II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej). „Bunia”, za działalność niepodległościową, odznaczona została Krzyżem Niepodległości. Do końca swoich dni pracowała dla Polski, podczas II wojny światowej prowadząc tajne nauczanie i odbierając tajną maturę w swoim domu podczas okupacji niemieckiej.

20 lipca 2023 roku, w 125 lat od wybudowania domu przy ul. Nadrzecznej 64, „Bunia” zostanie patronką domu.

Wierni Bogu i Ojczyźnie. W „Ogrodzie z Historią” odbyło się kolejne spotkanie

Na wydarzeniu nie zabraknie urodzinowego tortu i dawki muzyki. Zaproszenie właścicieli do specjalnego recitalu przyjęli:

– Karolina Lizer – młoda artystka, zwyciężczyni konkursu w Opolu,
– Radosław Liszewski – wokalista Grupy Weekend, który tym razem wystąpi w repertuarze Mieczysława Fogga,
– Krzysztof Karpiński – dawny mieszkaniec domu, miłośnik jazzu i sędzia, zagra na domowym pianinie, na werandzie willi.

Będzie, jak to w tym miejscu zwykle bywa, niepowtarzalnie i nastrojowo!

Źródło: PIK