Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Apelacje od wyroku ws. znęcania się nad pensjonariuszami DPS

sąd

Sąd Okręgowy w Radomiu rozpatrzy apelacje od wyroku w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami domu pomocy społecznej w Radomiu. W pierwszej instancji na kary więzienia w zawieszeniu skazane zostały trzy pracownice placówki – poinformował PAP rzecznik sądu Arkadiusz Guza.

Apelacje od wyroku, który zapadł w październiku ub. roku, złożyła prokuratura oraz pełnomocnicy jednej z oskarżonych, Renaty B.

– Dwie pozostałe oskarżone nie składały odwołań

przekazał rzecznik.

W I instancji Sąd Rejonowy w Radomiu uznał za winne zarzucanych im czynów trzy pracownice domu pomocy społecznej (DPS): kierowniczkę pielęgniarek z oddziału psychiatrycznego Renatę B., pielęgniarkę Urszulę M. i opiekunkę Bożenę B. Sąd uniewinnił natomiast dyrektora placówki, Bogdana K. Urszula M. i Bożena B. zostały skazane na kary po roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat, a Renata B. – na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wobec dwóch pierwszych sąd orzekł zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki na okres 5 lat, a wobec Renaty B. – zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w placówkach służby zdrowia przez 5 lat. Wszystkie trzy oskarżone mają też zapłacić grzywny po 5 tys. zł.

Proces w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami domu pomocy społecznej przy ul. Struga w Radomiu rozpoczął się w kwietniu 2021 r. Według śledczych pielęgniarka i opiekunka znęcały się psychicznie i fizycznie nad pensjonariuszami przez kilka lat. Urszula M. od lipca 2013 r. do lutego 2019 r., a Bożena B. – od 2015 r. do 5 lutego 2019 r. Obie pracownice DPS miały zachowywać się wobec nieporadnych ze względu na stan zdrowia psychicznego pensjonariuszy w sposób arogancki; pacjenci byli przez nie poniżani i traktowani w sposób przedmiotowy.

Jak ustalili śledczy, kobiety zwracały się do pensjonariuszy, używając wulgarnych i obelżywych słów. Byli oni zastraszani i zmuszani np. do załatwiania potrzeb na zewnątrz budynku. Odmawiano im też wydania jedzenia. Dodatkowo pielęgniarka i opiekunka stosowały wobec podopiecznych przemoc fizyczną: popychały ich, szarpały, uderzały i dusiły.

Z kolei dyrektorowi placówki Bogdanowi K. śledczy zarzucali niedopełnienie obowiązku wynikającego z funkcji i niereagowanie na otrzymywane informacje o nieprawidłowym traktowaniu przez personel domu pomocy społecznej 21 pensjonariuszy. Zarzut o podobnej treści usłyszała także kierowniczka pielęgniarek z oddziału psychiatrycznego. W obydwu przypadkach zarzuty dotyczyły przełomu lat 2018 i 2019.

O nieprawidłowościach stwierdzonych w zachowaniu kierownictwa i personelu w DPS przy ul. Struga zawiadomił prokuraturę prezydent Radomia. Doniesienie w tej sprawie złożył także jeden z pensjonariuszy, który poinformował, że w czasie swojego pobytu w tej placówce był świadkiem niewłaściwego zachowania i traktowania podopiecznych przez pracowników.

Sąd Okręgowy w Radomiu nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy apelacyjnej. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/