Kronika kryminalna Radom i okolice

Radom: proces w sprawie psychicznego znęcania się nad pracownikami domu pomocy społecznej

W środę w Sądzie Rejonowym w Radomiu rozpoczął się proces w sprawie psychicznego znęcania się nad pracownikami i przekroczenie uprawnień przez byłą już szefową Domu Pomocy Społecznej w podradomskiej Jedlance – poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza.

Na pierwszej rozprawie prokurator odczytał akt oskarżenia. Zarzuty dotyczyły okresu od września 2014 r. do maja 2019 r. Pierwszy z nich jest związany ze znęcaniem psychicznym nad 14 pracownikami Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Jedlance. Według śledczych szefowa DPS miała w sposób złośliwy i uporczywy naruszać prawa pracownicze swoich podwładnych. Z ustaleń prokuratury wynika, że Izabela L. poniżała pracowników, używała wobec nich słów powszechnie uznanych za obelżywe.

W ocenie śledczych zachowanie Izabeli L. wywołało u pokrzywdzonych poczucie zastraszania i zagrożenia przed zwolnieniem z pracy czy przesunięciem na inne niższe stanowisko służbowe. Za znęcanie nad pracownikami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Drugi zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, co zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Chodzi m.in. o zmuszanie pracowników DPS-u do organizacji uroczystości prymicyjnej jej syna i wykonywanie w godzinach pracy czynności na swoje prywatne potrzeby. Było to m.in. przyrządzanie potraw, ciast, przygotowywanie ozdób, dekoracji i zaproszeń.

Oskarżona nie przyznała się do winy. Kolejna rozprawa odbędzie się w marcu. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ apiech/