• O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

  Diecezja radomska będzie obchodzić 22 rocznicę śmierci bp Jana Chrapka

  Diecezja radomska będzie obchodzić w środę 18 października 22. rocznicę tragicznej śmierci bp Jana Chrapka. Z tej okazji zostanie odprawiona Msza św. Będzie też wręczona nagroda Viventi Caritate.

  Msza św. w intencji śp. bp Jana Chrapka będzie sprawowana o godz. 18.00 w katedrze radomskiej pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka. Po Mszy św. wręczona zostanie nagroda Viventi Caritate za 2023 r. Jest ona przyznawana przez Kapitułę Funduszu im. bp Jana Chrapka, osobom, ruchom, instytucjom, za zasługi w działalności charytatywnej, oraz społecznej i kulturalnej – wynikających z realizacji ewangelicznego wezwania do niestrudzonego czynienia dobra.
  W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Fundacja im. Brata Alberta z Radwanowic, niosąca pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

  Biskup Jan Chrapek należał do Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (Michalici). Sakrę biskupią otrzymał w 1992 r. w Drohiczynie. Jego dewizą biskupią były słowa wypowiedziane przez św. Michała Archanioła – „Quis ut Deus” (’Któż jak Bóg”).

  Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w KEP. W latach 1997 – 1999 brał udział w organizowaniu pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski.

  Od 1999 r. był biskupem diecezji radomskiej. Zajmował się duszpasterstwem młodzieży, rozwijał dzieła charytatywne, troszczył się o ludzi najbardziej potrzebujących.

  Jego pasterska posługa zakończyła się niespodziewanie 18 października 2001 r. Przerwał ją śmiertelny wypadek samochodowy.


  https://twojradom.pl/nagroda-viventi-caritate-wreczona/1379544