Radom i okolice Społeczeństwo

Maciej Lasek: Lotnisko Chopina, Modlin i Radom obsłużą ruch na Mazowszu do czasu CPK

Rozbudowane Lotnisko Chopina oraz Modlin i Radom mają obsłużyć ruch lotniczy na Mazowszu do czasu oddania CPK – powiedział pełnomocnik ds. CPK Maciej Lasek. Wcześniej w czwartek mówił, że centralny port po potencjalnej rozbudowie w przyszłości mógłby obsłużyć do 60 mln pasażerów rocznie.

– CPK staje się wreszcie profesjonalnym, realistycznym programem inwestycyjnym, dopasowanym do potrzeb transportowych kraju i uwzględniającym realia budżetowe państwa

powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmu wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw CPK, Maciej Lasek.

Wyszczególnił, że Lotnisko Chopina w Warszawie po rozbudowie, która ma zakończyć się w 2029 r. powinno osiągnąć przepustowość na poziomie 28-30 mln pasażerów i „móc wraz z innymi portami na Mazowszu obsłużyć ruch lotniczy do czasu otwarcia nowego lotniska centralnego”. Powiedział też, że „bardzo prawdopodobne wydaje się” przeznaczenie CPK jako krajowego hubu lotniczego, skoncentrowanie lotniska w Modlinie na obsłudze ruchu niskokosztowego i przeznaczenie lotniska w Radomiu dla ruchu czarterowego.

Wcześniej w czwartek Lasek w Studiu PAP przekazał, że CPK w obecnym wariancie przewiduje obsługę 34 mln pasażerów rocznie, ale potencjalna przyszła rozbudowa centralnego lotniska może pozwolić na obsługę „nawet do 60 mln pasażerów” rocznie.

– Jest przewidziane nawet dobudowanie trzeciej drogi startowej, w tej chwili w zasadzie nie widzimy takiej potrzeby, ale rezerwa jest. (…) Te 60 mln to oczywiście perspektywa naprawdę wielu, wielu lat do przodu, ale z drugiej strony biznes lotniczy wiąże się z wieloma ryzykami. Dziś nie wiemy, jak będzie wyglądała światowa czy europejska polityka klimatyczna i jak to wpłynie na ruch lotniczy

wyjaśnił pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2023 r. polskie lotniska obsłużyły 52,2 mln pasażerów, czyli o 6,5 proc. więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku, kiedy to liczba pasażerów sięgnęła prawie 49 mln. To również o 27,4 proc. więcej niż w 2022 r., gdy liczba pasażerów polskich portów wyniosła prawie 41 mln. Liczba operacji pasażerskich w 2023 roku wyniosła z kolei 379,8 tys. i była mniejsza od notowanej w 2019 roku o 5,2 proc., natomiast przewyższyła wynik z 2022 roku o 16 proc.

Najwięcej pasażerów w 2023 r. obsłużyły porty lotnicze w Warszawie, Krakowie i Gdańsku: Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 18,5 mln pasażerów, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 9,4 mln pasażerów, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 5,9 mln pasażerów.

W maju br. na Lotnisku Chopina w Warszawie odprawiono 1 mln 843 tys. 828 pasażerów, co oznacza, że był to najlepszy maj w całej, ponad 90-letniej historii stołecznego portu – podał port w połowie czerwca. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. z usług warszawskiego portu skorzystało ponad 7 mln osób. Z lotniska Warszawa-Modlin w maju br. skorzystało 276 tys. 397 pasażerów, a od stycznia do maja br. – prawie 1,18 mln osób. Lotnisko Warszawa-Radom od kwietnia 2023 r. do kwietnia 2024 r. obsłużyło z kolei ponad 130 tys. pasażerów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce, który – według prognoz – w całym 2024 r. odprawi 20,5 mln pasażerów, czyli około 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Stołeczne lotnisko ocenia, że po raz pierwszy w historii przekroczy barierę 20 milionów osób odprawionych w ciągu 12 miesięcy. Rozpoczęcie rozbudowy lotniska planowane jest na 2026 r., a całkowite oddanie inwestycji do użytku na sezon letni 2029 r.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Lotnisko obsługuje m.in. regularne rejsy Ryanaira. Pod koniec kwietnia br. Maciej Lasek poinformował, że rząd planuje rozbudowę Portu Lotniczego Warszawa-Modlin do przepustowości 10 mln pasażerów. Dodał, że do lotniska „za chwileczkę” będzie dojeżdżała kolej.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa. Pierwszy lot z nowego portu odbył się pod koniec kwietnia ub. roku. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bpk/ malk/