Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Największa inwestycja drogowa w regionie ruszy niebawem

Największa inwestycja drogowa w regionie ruszy niebawem. Nowa droga połączy trzy województwa.

Już niebawem 30 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 747, łączącej dwie gminy – Iłżę i Lipsko – zostanie przebudowany. Taka inwestycja przyczyni się do tego, że nowa wyremontowana trasa połączy dwie drogi krajowe – nr 9 i nr 79. 

Za prace odpowiadać będzie firma Strabag. Inwestycja pochłonie 277 mln zł. Sfinansuje ją samorząd województwa mazowieckiego.

Prace związane z tą inwestycją prowadzone będą na terenie dwóch powiatów, lipskiego i radomskiego. Dzięki nowej drodze połączone zostaną trzy województwa, świętokrzyskie, mazowieckie i lubelskie.

– Będzie to największa inwestycja drogowa w historii województwa. Dokumentacja projektowa zakłada budowę 30 km drogi nowym śladem przez tereny Miasta i Gminy Lipsko, Gminy Sienno, Gminy Rzeczniów oraz Miasta i Gminy Iłża.

informuje Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Jest to kontynuacja budowy drogi od mostu na Wiśle do krajowej 9 przebiegającej przez Iłżę.

Zakres prac obejmie budowę drogi głównie w nowym przebiegu, z wyjątkiem około 5 km odcinka, który zostanie zachowany w dotychczasowej lokalizacji. Planowane jest przebudowanie 19 skrzyżowań z drogami gminnymi i powiatowymi. Ponadto, przewiduje się budowę 29 obiektów inżynierskich, w tym wiaduktu nad ulicą Wójtowską oraz mostu nad rzeką Iłżanką w Iłży, oraz mostu nad rzeką Krępianką w Jaworze Soleckim (gm. Sienno). W celu zwiększenia bezpieczeństwa i płynności ruchu planowane są również ronda w Pawliczce oraz przy ulicy Staromiejskiej w Iłży. Dodatkowo, przewidziano budowę 26 nowych przepustów i przejść dla zwierząt.

Prace mają rozpocząć się niebawem. Inwestycja ma być gotowa w 2027 roku.

Źródło: MZDW