Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Odcinek 3B trasy N-S nie zostanie sfinansowany z pozyskanych środków

Odcinek 3B trasy N-S nie zostanie sfinansowany z pozyskanych środków. Wszystko dlatego, że pieniądze trafiły do miasta za późno.

Na początku tego tygodnia informowaliśmy o tym, że Radom otrzyma 16 milionów złotych na realizację III etapu trasy N-S od ulicy Żeromskiego do ulicy Energetyków.

Tą dobrą wiadomość psuje fakt, że najprawdopodobniej te pieniądze nie zostaną wykorzystane na tą inwestycję. Wszystko dlatego, że zgodnie z zapisami uzyskane środki muszą zostać wydane i rozliczone do końca tego roku.

Gdyby te pieniądze trafiły do naszego miasta wcześniej, to problemu by nie było.

– Gdybyśmy mieli te pieniądze w styczniu, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. A mamy już maj 

przekazał Dawid Puton, rzecznik MZDiK w rozmowie z „Gazetą Wyborczą„.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Strabag, wykonawcą III etapu budowy trasy N-S, przewidywała realizację odcinka oznaczonego jako 3B. Ten fragment drogi miał prowadzić do ulicy Energetyków, włączając w to również budowę ronda obok marketu Castorama. Warunki finansowe zostały ustalone, a szacowany koszt projektu wynosił 17 milionów złotych.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji poszukiwał finansowania zewnętrznego, gdyż radni z partii Prawo i Sprawiedliwość nie wyrazili zgody na alokację dodatkowych środków z budżetu miasta na to zadanie, co miało miejsce za ich rządów w poprzedniej kadencji. Mimo upływu czasu, środki nie zostały pozyskane, a umowa podpisana z firmą Strabag na rozbudowę odcinka N-S wygasła w styczniu bieżącego roku.

– Teraz więc trzeba ogłosić nowy przetarg na wykonanie tego zadania, poczekać na oferty, które jak się spodziewamy, mogą być droższe, niż to szacowaliśmy kilka miesięcy temu. Cała procedura będzie trwać, więc nie ma szans, żebyśmy zdążyli przetarg rozstrzygnąć, wykonać i rozliczyć budowę odcinka 3B do końca tego roku. Z tego powodu nie możemy go sfinansować z przyznanych 16 mln zł

mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Rzecznik podkreślił, że pozyskane pieniądze tak czy inaczej najpewniej zostaną przekazane na budowę trasy N-S, jednak na dokończenie ostatniego odcinka tej drogi trzeba będzie szukać nowego finansowania.

Źródło: Gazeta Wyborcza