Historia Radom i okolice Społeczeństwo

Pomnik majora Hubala odsłonięty w Chlewiskach [+FOTO]

Pomnik majora Hubala został odsłonięty! Można go podziwiać na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chlewiskach.

W środę, 12 czerwca 2024 roku, na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chlewiskach odsłonięto pomnik majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal”. W uroczystości uczestniczyła licznie zgromadzona młodzież szkolna, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń oraz Instytutu Pamięci Narodowej z Lublina. Uroczystości poświęcenia pomnika dokonał ksiądz proboszcz parafii w Chlewiskach, ks. Roman Kuna.

Po oficjalnym odsłonięciu pomnika, uczniowie szkoły podstawowej imienia Henryka Dobrzańskiego zaprezentowali przygotowany na tę okazję program artystyczny, który uświetnił wydarzenie.

Wydarzenie to było ważnym momentem dla społeczności lokalnej, ponieważ szkoła, na terenie której znajduje się pomnik, nosi imię majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubala.

Kim był Major Henryk Dobrzański „Hubal”?

Major Henryk Dobrzański, pseudonim „Hubal,” był legendarnym żołnierzem i dowódcą polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Urodzony 22 czerwca 1897 roku, „Hubal” walczył zarówno w pierwszej wojnie światowej, jak i w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wybuchu II wojny światowej i agresji niemieckiej na Polskę w 1939 roku, stanął na czele jednej z pierwszych polskich partyzanckich jednostek.

Jego oddział składał się z ochotników, w tym byłych żołnierzy Wojska Polskiego i cywilów. „Hubal” był znany z nieustępliwej determinacji w walce z okupantem. Jego charakterystycznym elementem była biała bluza, którą nosił, co stało się jego znakiem rozpoznawczym.

Niestety, major „Hubal” zginął 30 kwietnia 1940 roku w potyczce z niemieckim oddziałem. Jego legenda jako bohatera walki o niepodległość Polski przetrwała jednak przez lata, a jego odwaga i poświęcenie nadal są inspiracją dla wielu Polaków. Major Henryk Dobrzański „Hubal” pozostaje symbolem polskiego ducha walki w najtrudniejszych czasach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Źródło: Armia Krajowa Szydłowiec