Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

Więcej pieniędzy dla Radomia z budżetu państwa

Więcej pieniędzy dla Radomia z budżetu państwa. – Przyznane nam pieniądze przeznaczymy na wykupy gruntów pod budowę trasy N-S – przekazał prezydent Radomia, Radosław Witkowski.

Radom otrzymał z budżetu państwa 16,7 mln złotych subwencji rozwojowej. To nowa forma finansowania samorządów, której wprowadzenie poprzedni rząd odsuwał w czasie od 2022 roku.

– Wielokrotnie miałem okazję mówić o tym, jak przez ostatnie lata rząd PiS-u źle traktował samorządy, a w szczególności miasta na prawach powiatu. Po wyborach 15 października mówiłem o wielkiej nadziei na poprawę relacji między rządem a samorządami. Dlatego z wielką satysfakcją odebrałem informację, że z części rozwojowej subwencji ogólnej nasze miasto otrzyma ponad 16 mln zł. To bardzo ważny element budowania nowego modelu finansowania, a przede wszystkim bardzo jasny i czytelny sygnał ze strony polskiego rządu, że samorządy, bez względu na kategorię i liczbę mieszkańców, mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie i finansowanie zgodne z przejrzystym, klarownym algorytmem

mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dodatkowe pieniądze, które Radom otrzymał z budżetu państwa zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków na rozwój. Kwota 8 mln zł umożliwi wykupy gruntów pod budowę trasy N-S, a kolejne 8 mln zł zostanie przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do realizacji projektów finansowanych w ramach programu Polska Wschodnia.

Jak tłumaczy wiceprezydent Mateusz Tyczyński, chodzi o tzw. drugą paczkę projektów, które mają być składane w przyszłym roku.

– Są to projekty przełomowe jeśli chodzi o transport publiczny w naszym mieście. To jest przede wszystkim inteligentny system sterowania ruchem, który umożliwi stworzenie korytarza dla transportu publicznego na osi północ-południe. Dzięki przebudowie kilkunastu skrzyżowań i zamontowaniu systemów sterowania będzie można na bieżąco modelować ruch w taki sposób, by przyspieszyć przejazd autobusów komunikacji miejskiej. W planach mamy też inwestycje w przystanki i zatoki autobusowe oraz budowę węzłów przesiadkowych. Pieniądze z subwencji rozwojowej pozwolą też na zaprojektowanie bardzo wielu chodników czy dróg dla rowerów

mówi Mateusz Tyczyński.

W tej części, łączna wartość projektów, które mają zostać sfinansowane z programu Polska Wschodnia to ponad 160 mln zł. Z kolei projekty z tzw. pierwszej paczki, które będą składane już w tym roku, opiewają na prawie 130 mln zł.

Część pieniędzy z subwencji rozwojowej zostanie też przeznaczona na inwestycje w szpitalu oraz na udział miasta w projekcie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Wielogórskiej i Wincentowskiej.

Do Radomia z budżetu państwa trafiły także pieniądze ma podwyżki dla nauczycieli.

– Pierwszego marca wypłacimy już wynagrodzenia na nowym poziomie, uwzględniającym podwyżki, natomiast w kwietniu, zgodnie z deklaracją ministra edukacji, wypłacimy wyrównania

poinformowała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Miasto otrzymało także znacznie więcej pieniędzy na wychowanie przedszkolne. W zeszłym roku było to 9 milionów , natomiast w tym – 21 milionów złotych.

Źródło: UM Radom