Kronika kryminalna Radom i okolice

Chciała sprzedać rolki, a straciła kilkanaście tysięcy złotych

Mieszkanka Radomia chciała sprzedać rolki, a straciła kilkanaście tysięcy złotych. Policja apeluje!

Mieszkanka Radomia za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego chciała sprzedać rolki. Skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem i przesłała link. Kobieta kliknęła we wskazany link, który prowadził do fałszywej strony banku.

Zalogowała się wpisując swoje dane do bankowości elektronicznej. Następnie skontaktowała się z nią telefonicznie osoba podająca się za pracownika banku, w którym ma konto.

Fałszywy pracownik poinformował o ujawnionych próbach włamania na jej konto i konieczności wygenerowania kodów płatności mobilnej aby zapobiec utracie środków finansowych. Mieszkanka Radomia uwierzyła w opowiedzianą historię i finał transakcji był taki, że rolek nie sprzedała a za pomocą kodów blik przekazała oszustowi blisko 13 tysięcy złotych.

– Apelujemy o rozsądek podczas transakcji finansowych. Jeśli ktoś podczas transakcji internetowej sprzedaży lub kupna przekonuje, że by otrzymać lub uregulować płatność mamy kliknąć w podesłany link to możemy mieć pewność, że korespondujemy z oszustem. Zamiast kliknąć w link i podać hasło oraz login  przerwijmy transakcję. W innym przypadku stracimy oszczędności zgromadzone na koncie

przekazała policja.

Pamiętajmy, że transakcje kupna sprzedaży na portalach sprzedażowych odbywają się od początku do końca na tym portalu. Nie przenośmy transakcji poza portal, na którym coś sprzedajemy lub kupujemy bo wtedy tracimy ochronę. Na portalu są dane niezbędne do wykonania tej transakcji i nie musimy niczego dodatkowo podawać.

Źródło: KMP Radom