Polityka Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Masowe zwolnienia w Elektrowni Kozienice? Poseł Suski: Sprzeciwiamy się!

Ponad 1200 pracowników Elektrowni Kozienice może stracić pracę w wyniku planowanej restrukturyzacji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele związków zawodowych alarmują – decyzja o redukcji zatrudnienia może mieć poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W poniedziałek, 3 marca 2025 roku, przed bramą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych odbyła się konferencja prasowa z udziałem parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawicieli związków zawodowych. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z doniesieniami o planowanej restrukturyzacji zakładu, która może skutkować zwolnieniem ponad 1200 pracowników.

Poseł PiS Marek Suski zwrócił uwagę na kluczową rolę elektrowni, która zabezpiecza 13 proc. energii elektrycznej w Polsce.

 – Nie ma jasnej strategii. Dowiadujemy się, że na razie inwestycje są wstrzymane, że ma być jakaś jedna inwestycja w firmie tureckiej, która nie ma doświadczenia. Natomiast jest przygotowywana restrukturyzacja, liczne zwolnienia. My sprzeciwiamy się temu

podkreślał.

Podczas konferencji przedstawiciele związków zawodowych wyrazili swój sprzeciw wobec planowanych zmian. Jacek Bolek, przewodniczący „Solidarności”, mówił o ograniczeniu zatrudnienia w ramach restrukturyzacji, która zakłada stopniowe zmniejszanie liczby pracowników z 2000 do 786 osób do 2035 roku. Radny gminy Kozienice, Marcin Ogórek, wskazał na niepewność, jaka towarzyszy zatrudnionym w elektrowni oraz ich rodzinom.

Przypomnijmy, że Elektrownia Kozienice jest drugą co do wielkości elektrownią węglową w Polsce i największym obiektem tego typu opalanym węglem kamiennym. Planowane zmiany budzą obawy dotyczące stabilności systemu energetycznego w kraju oraz wpływu na gospodarkę regionu. Marek Suski podkreślał, że Polska nie może pozwolić sobie na utratę tak istotnego zakładu bez zapewnienia alternatywnych rozwiązań.

Podczas konferencji poruszono również temat inwestycji infrastrukturalnych w regionie. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wstrzymanie budowy linii kolejowej do Kozienic oraz mostu, co ich zdaniem może dodatkowo pogorszyć sytuację gospodarczą regionu.

Przedstawiciele związków zawodowych zapowiedzieli dalsze działania w obronie miejsc pracy oraz interwencje na szczeblu rządowym. Podkreślili, że konieczne jest wypracowanie spójnej strategii dla polskiego sektora energetycznego, która pozwoli uniknąć masowych zwolnień oraz zachowa stabilność dostaw energii dla kraju.

Źródło: cozadzien.pl / echodnia.eu | Fot. Mateusz Palka