Kultura i rozrywka Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wiadomości

Projekcja filmu „Powstaniec 1863” w Radomiu

„Powstaniec 1863” To pierwszy film o legendarnym księdzu Stanisławie Brzósce – polskim duchownym, kapelanie i generale z czasów powstania styczniowego, który w wyniku splotu wydarzeń stanął na czele walczącego oddziału. Na projekcję w Radomiu zapraszają Młodzież Wszechpolska, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Duszpasterstwo Akademickie.

Pokaz filmu odbędzie się 5 lutego (poniedziałek) o godz. 18 w radomskim kinie Helios. Bilety dostępne są do zakupu na stronie kina Helios. Informacje o wydarzeniu na bieżąco podawane są przez organizatorów na Facebooku. Organizatorzy zapraszają także na kolejną projekcję filmu „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć”, która odbędzie się w piątek 2 lutego o godz. 18 również w kinie Helios.

Powstaniec 1863

Produkcja w reżyserii Tadeusza Syki z Sebastianem Fabijańskim w roli głównej – jest pierwszą od ponad 30 lat fabułą opowiadającą o najdłuższym w naszej historii zrywie niepodległościowym.

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojska i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania.

22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Tadeusz Syka. W obsadzie – oprócz Sebastiana Fabijańskiego i Daniela Olbrychskiego, znaleźli się: Cezary Pazura, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Szymczak, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier, Mariusz Drężek, Eryk Biedunkiewicz, Wiaczesław Boguszewski oraz Ewa Szykulska. Obraz poruszył wokalistkę, skrzypaczkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Sanah, która nagrała piosenkę i teledysk promujący film. Producentami „Powstańca 1863” są: Klasyka Pro i Tadeusz Syka.

Projekt filmu „Powstaniec 1863” był rozwijany podczas warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej, organizowanych przez Akademię Filmową Festiwalu NNW w 2022 roku. Z ramienia Akademii konsultowali go: Dariusz Gajewski (reżyser), Przemysław Nowakowski (scenarzysta) i Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser). Projekt został uhonorowany wyróżnieniem jako scenariusz filmu historycznego z największym potencjałem na realizację.