Historia Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Radomska gra terenowa bije rekordy popularności!

Radomska gra terenowa bije rekordy popularności! Uwielbiają ją turyści.

Spacerując ulicami Radomia niejednokrotnie możemy napotkać odlewy przedstawiające różnorakie wyroby, począwszy od lokalnego ciastka tzw. Radomianki, przechodząc przez płytkę Marywil, kończąc na pistolecie z Fabryki Broni „Łucznik”.

Wiele osób nie jest nawet świadom, że 19 różnych odlewów ulokowanych w naszym mieście tworzy lokalną grę terenową – „Szlak symboli przemysłowych Radomia”.

Gra polega na uważnym czytaniu wskazówek zamieszczonych w tekście questu. Celem gracza jest zbieranie ukrytych po drodze cyfr oraz wykonywanie zadań. Gdy rozwiąże wszystkie zagadki, na końcu trasy odnajdzie skarb.

Więcej zasad i informacji o grze znajduje się TUTAJ.

Skąd pomysł na projekt? Jak do tego doszło, że został zrealizowany? 

– Pomysł na uwiecznienie wyrobów radomskiego przemysłu w brązie zrodził się w 2016 roku w głowach Macieja Stępnikowskiego i Sebastiana Pawłowskiego. Obaj mieli już bogate doświadczenia w działalności społecznej na rzecz miasta. Chcieli tym razem wpłynąć pozytywnie na wygląd oraz atrakcyjność śródmieścia. I tak, na wzór wrocławskich krasnali, zrodził się pomysł, aby w przestrzeni publicznej ustawić odlewy rzeczy, które były bądź nadal są produkowane w Radomiu.

czytamy na stronie symbole.radom.pl.

Wiosną 2018 roku Wydział Inwestycji przystąpił do realizacji projektu. Powstała także mapa z proponowanymi lokalizacjami odlewów. Założeniem było, żeby zostały ustawione w miejscach, które są w jakiś sposób z nimi związane, i tak np.:

  • waga na pl. Jagiellońskim, gdzie kiedyś było targowisko,
  • maszyna do szycia obok budynku, gdzie mieściła się szkoła “odzieżówka”,
  • maszyna do pisania przy Urzędzie Stanu Cywilnego,
  • Sofixy na ulicy Szewskiej,
  • aparat telefoniczny CB-740 przy wejściu do Urzędu Miejskiego,
  • maska przeciwgazowa na dachu schronu przy VI LO im. Jana Kochanowskiego itp.

Co ciekawe, radomska gra terenowa znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszego questu w Polsce 2023. Podkreślmy, że w zeszłym roku zajęła czwarte miejsce.

– Ta trasa to prawdziwa skarbnica wiedzy o tradycjach przemysłowych miasta

przekazują autorzy rankingu.

Twórcy zabawy podkreślają, że taki sukces oznacza, że gra nie traci na popularności. Wkrótce powstać ma kolejny odlew – latarnia morska ze spółdzielni „Świt” oraz słoń z Radimpu.

Źródło: Facebook / Questing / Symbole Radom