Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Rozstrzygnięto przetarg na budowę wiaduktu na ul. Żeromskiego

Rozstrzygnięto przetarg na budowę wiaduktu na ul. Żeromskiego. Za prace zwycięzca przetargu otrzyma blisko 179 milionów złotych.

Firmą, która będzie mogła przebudować przeprawę nad torami kolejowymi na pograniczu Śródmieścia i Dzierzkowa, zostaje Trakcja S.A. z Warszawy. Za prace zwycięzca przetargu otrzyma blisko 179 milionów złotych. Mimo tego na podpisanie umowy należy poczekać jeszcze około 10 dni. Jest to związane z ewentualnymi odwołaniami, które mogą wpłynąć do KIO. Na przebudowę wiaduktu warszawska firma będzie miała 24 miesiące (taki termin, jak już wcześniej informował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, ma związek z długością i szerokością nowego wiaduktu, nieporównywalną choćby do tego na Gołębiowie).

Wiadukt na ul. Żeromskiego. MZDiK musi ponownie zbadać i ocenić oferty

Nowy wiadukt (a w zasadzie wiadukty, bowiem będą to dwa równoległe obiekty – tak jak na przykład na alei Wojska Polskiego bądź na ulicy Żółkiewskiego) będzie miał po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz po jednym buspasie. Na wierzchołku będą zlokalizowane przystanki komunikacji miejskiej, które zagwarantują podróżnym możliwość dotarcia autobusami do portu lotniczego i z powrotem albo do centrum Radomia. Po obu stronach przeprawy znajdą się także ciągi pieszo-rowerowe. Na połączeniu z ulicami Metalową i Średnią powstanie węzeł z łącznikiem obydwu tych dróg.

Wiadukt będzie zintegrowany z nowym przystankiem kolejowym, za którego wybudowanie odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe (wiadomo już, że będzie on miał nazwę Radom Wschodni). Z peronu na szczyt nowego obiektu będą prowadziły zarówno schody ruchome, jak też windy. Ułatwi to przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnościami, ale także tym, którzy z pociągów będą chcieli przesiadać się z bagażami do autobusów jadących w kierunku lotniska.

Przypomnijmy, że na przebudowę wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską w Radomiu miasto pozyskało 65 milionów złotych z programu Polski Ład, a ponadto 30 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Źródło: MZDiK